İki Kulak İçin de Cihaz Kullanmalı Mıyım? Faydası Var Mı?

İki kulak için de cihaz kullanmak bir tercih sebebi olmayabilir.

Vücudumuzun yetenekleri mükemmel bir şekilde dengelenmemiştir; gözleriniz muhtemelen biraz farklı görüyordur ve ayaklarınız aynı boyutta değildir.

Benzer şekilde işitme kaybınız her kulağı farklı şekilde etkiler. Genellikle sol veya sağ kulağınızı tercih edersiniz ve bunlardan birinden daha iyi duyarsınız. Ancak bir kulağınızın biraz daha iyi duyabilmesi, o kulakta da net duyabildiğiniz anlamına gelmez. ‘İyi’ kulağınız, ‘kötü’ kulağınızla karşılaştırıldığında belki de çok kötü görünmez. Ancak size bir işitme testi yapsaydık, her bir kulağınızda tam olarak hangi sesleri duyabildiğinizi ve duyamadığınızı öğrenir ve muhtemelen size bunu bile gösterebilirdik. Sağlam kulağınızda işitme kaybı var.

Bu nedenle her iki kulağında da işitme kaybı olan kişilerin iki işitme cihazı takmasını öneriyoruz .

İşte bunun birkaç nedeni:

İşitsel Konumlandırma ve Yön Algısı

İki kulağınızın işbirliği içinde çalışması, seslerin yönünü ve kaynağını daha doğru bir şekilde belirlemenizi sağlar. İki kulak arasındaki zaman ve şiddet farklılıkları sayesinde beyin, sesin geldiği yönü tahmin eder. Bu özellik, günlük yaşamda seslerin kaynağını tespit etmek ve dikkatinizi çekici seslere yönlendirmek için önemlidir.

Gürültü Engelleme ve Konuşma Ayırt Etme

İki kulaklı işitme cihazları, gürültülü ortamlarda daha iyi konuşma ayırt etmenizi sağlar. Her iki kulağa gelen ses bilgileri, gürültüyü bastırarak önemli konuşmaları daha iyi duymanıza yardımcı olur.

Beyin Plastisitesi ve İşitsel Biliş

İşitme cihazları, işitme kaybı yaşandığında olumsuz etkilenen işitsel bilişi destekler. İki işitme cihazı kullanmak, beyinde işitsel bilgileri daha iyi işleme yeteneğini teşvik eder. Beyin, işitme yollarını daha etkili bir şekilde kullanmaya başlayarak işitsel becerilerini güçlendirir.

İşitme Kaybının Psikososyal Etkileri

İşitme kaybı, sosyal izolasyon, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlara yol açar. İki işitme cihazı kullanmak, bu olumsuz etkileri azaltarak daha iyi bir yaşam kalitesi sağlar. İyi işitme, sosyal etkileşimleri artırabilir ve ruh halinizi olumlu yönde etkiler.

Dengeli İşitme

İki işitme cihazı kullanmak, dengeli işitme sağlayarak daha iyi denge ve koordinasyon elde etmenize yardımcı olabilir. İyi denge, düşme riskini azaltabilir.

Bir işitme cihazı ne zaman yeterlidir?

Tek bir işitme cihazının en iyi olduğu tek bir durum vardır; o da, tek kulağınızda hala mükemmel işitmeye sahip olmanızdır. Kulaklarınızdan yalnızca birinde işitme kaybı varsa, tek bir işitme cihazı kullanmanız daha iyi olabilir, ancak bu konuda bir işitme uzmanıyla konuşmalısınız (daha iyi bir kulağa sahip olmak, mükemmel bir kulağa sahip olmakla aynı şey değildir).

Bununla birlikte, çoğu insan, özellikle yaşla ilişkiliyse, her iki kulakta da işitme kaybı yaşar. (Kulaklarınızdan biri diğerinden daha iyi olsa bile işitme seviyeleri birbirine yakın olacaktır.) Bu durumda araştırmalar ve deneyimler, iki işitme cihazının sonuçta sizi daha memnun edeceğini gösteriyor.

Her iki kulakla da mümkün olduğu kadar iyi duyabilmek, göz ardı edilemeyecek kadar çok güzel şeye neden olur. Yani evet, iki işitme cihazı çoğu zaman bir işitme cihazından daha iyidir (tıpkı iki kulağın bir kulaktan daha iyi olması gibi).

Sonuç olarak iki kulak için de cihaz kullanmak oldukça faydalı bir durumdur diyebiliriz.