İşitme Kaybı Belirtileri Nelerdir?

İşitme kaybı belirtileri ile ilgili cevabını bulamadığınız sorular içeriğimizde…

İşitme Kaybı Nedir?

En genel şekliyle işitme kaybı; kişinin dışarıdan duyduğu sesleri işitme kabiliyetindeki azalış, sesleri güçlükle ve çaba harcayarak algılama, kulak çınlaması, vızıltı sesleri ve kimi ileri durumlarda işitmenin tamamen kaybolması olarak tanımlanabilir. İşitme kaybı çoğunlukla birdenbire yaşanmaz. Genellikle kademeli bir şekilde zamana yayılarak gelişir. Bu sebeple işitme kaybını erkenden fark edebilmek güçtür. Kişiler işitme kaybı sorununa sahip olduklarını genellikle yakın çevresindeki insanlar sayesinde fark ederler. Bunun yanında kimi kişilerde ise doğuştan işitme kaybı görülebilir. İşitme kaybının çeşitli türleri bulunmaktadır.

Bunlar ani işitme kaybı, iletim tipi işitme kaybı, gürültüye bağlı işitme kaybı ve sensörinöral işitme kaybı olarak sınıflandırılabilir. İşitme kaybı yaşayan kişiler genel olarak çevrelerinden duydukları şeyleri anlamakta zorlanırlar. Bu da işitme

hassasiyetinin azaldığını gösterir. Ancak işitme kaybı birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Kişideki işitme kaybının tipi, hangi derecede işitme kaybı yaşadığı ve yaşanılan işitme kaybının hangi frekansları etkilediğine dikkatlice bakılarak kişiye farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

İŞİTME KAYBI BELİRTİLERİ

-Sohbet ederken kelimeleri takip etmekte zorlanmak

-Kelimeleri yanlış anlamak

-Kalabalık ortamlarda sesleri net anlayamamak ve tekrar ettirmek

-Yüksek sesle konuşmak

-Karşı taraftan yüksesk sesli konuşmasını istemek

-Telefonda konuşurken zorluk çekmek

-Tv veya müzik dinlerken sesi fazla açmak

-Çogu kişinin boguk ve kısık konuştugunu düşünmek

-İşitilen sesleri sürekli ‘kulak çınlaması’ gibi başka sese yorarak duymak.

İşitme kaybı belirtileri ile ilgili içeriğimiz umarız faydalı olmuştuır.