İşitme Kaybı Demansa Sebep Oluyor mu?

İŞİTME KAYBI DEMANSA SEBEP OLUYOR MU?

İşitme kaybı demansa sebep oluyor mu sorusunun cevabı “Evet”. Hatta erken tedavi edilmeyen işitme kaybı ilerledikçe bu risk artıyor. İşitme kaybı olan kişiler, işitmesi iyi olan kişilere göre sesi anlayabilmek için daha fazla uğraş verirler ve beyin gücünü diğer aktivitelere ayırmakta zorlanırlar.

İşitmeye çabaladıklarından dolayı diğer zihinsel kaynaklardan hatırlama ve farkındalık gibi özelliklerden uzaklaşıyorlar. İşitme kaybı nedeniyle kişinin içe kapanması,depresyon, anksiyete vb. gibi sorunlar birbirini takip ederek çoğalırken birey kendisini sosyal hayattan elini çekmesiyle bu süreci hızlandırabiliyor.

İŞİTME KAYBI ve DEMANS İLİŞKİSİ

Hem demans hem de işitme kaybı bireylerin sosyal yaşamını oldukça etkilemektedir. Ancak, yardımcı olabilecek çözümler bulunmaktadır.
İşitme kaybı sizde veya aile bireylerinde varsa geç kalmadan mutlaka işitme cihazı kullanmalısınız. İşitme cihazları, beyni aktif tutarak bilişsel gerilemenin önüne geçmeyi hedeflemektedir. Dolayısıyla işitme cihazları, işitme kaybının beraberinde getirdiği olumsuz etkileri de azaltmaktadır. Özellikle ileriki yaşlarda düzenli işitme testi yaptırarak, işitmenizi kontrol altına alabilirsiniz.

İşitme kaybı demansa sebep oluyor mu konulu içeriğimiz umarız faydalı olmuştur.